Tento učiteľ odovzdal svojim žiakom životnú múdrosť netradičným testom!

Buďme k sebe úprimní, nie ku každému učiteľovi v našom školskom/študijnom živote sme mali kladný vzťah. Niekedy si ľudia jednoducho „nesadnú“ a vôbec medzi nimi nemusí byť vzťah učiteľ-žiak. A občas nám tá biológia jednoducho nejde. Učitelia majú často nevďačné povolanie, väčšina z nich sa však jednoducho snaží odovzdať nadobudnuté vedomosti ďalej.

A niektorým z nich sa to podarí naozaj originálnym spôsobom, viď netradičná vyučovacia hodina istého anonymného stredoškolského učiteľa. Ten postavil pred triedu papierový kôš, žiakom rozdal prázdne hárky a povedal im, že predstavujú svetovú populáciu. Každý z nich má šancu stať sa boháčom, má to však jeden háčik…

Pokrčený papier musíte trafiť do koša bez toho, aby ste sa postavili zo stoličky.

zivotna mudrost ucitela 1

Protesty zo zadných lavíc na seba nenechali dlho čakať – „To nie je fér!“ ozývalo sa

zivotna mudrost ucitela 2

Tí, čo sedeli vpredu, väčšinou do koša trafili. Tým vzadu sa tak veľmi nedarilo.

zivotna mudrost ucitela 3

Učiteľ povedal: „Čím bližšie sedíte, tým sú vaše šance trafiť vyššie. Máte takzvané privilégium.“

zivotna mudrost ucitela 4

Žiaci sediaci úplne vpredu si svoje privilégium spočiatku neuvedomovali. Podstatné pre nich bolo jednoducho trafiť papier do koša.

zivotna mudrost ucitela 5

A takto presne aj výsady/privilégiá fungujú – často si ani neuvedomujeme, že nejaké máme a preto sa nevieme vcítiť do tých, čo žiadne nemajú.

zivotna mudrost ucitela 6

Učiteľ potom ukončil test so slovami:

„Vy, ako študenti, by ste si mali byť vedomí svojich výsad. Mali by ste privilégium s názvom – vzdelanie – využiť k dosiahnutiu veľkých vecí a zároveň podporovať tých, čo sedia v rade za vami.“

Čo si o tom myslíš? Zapoj sa do diskusie!

komentárov

VIAupworthy
ZDIEĽAJ NA: