Tento etiópsky kmeň vidí v odpadkoch šperky

Pre niekoho odpad, pre iného šperk. Veta, ktorá môže spočiatku znieť ako klišé, má však svoje reálne korene. V údolí Omo v Etiópii totižto žije kmeň Daasanach, ktorí z odpadov „moderných“ ľudí vyrába zaujímavé šperky a ozdoby na nosenie. Nefunkčné hodinky, vrchnáky a iné veci, ktoré sú pre niekoho odpad, tak nájdu svoje využitie a predlžia svoju živnotnosť.

Francúzsky fotograf Eric Lafforgue nafotil tento kmeň a ich nezvyčajné ozdoby hláv. Pozoroval taktiež zaujímavé trendy, napríklad to, že čím starší príslušník kmeňa je, tým dekoratívnejšia a masívnejšia je aj pokrývka hlavy. U slobodných mužov si všimol, že až do manželstva zvyknú nosiť najmä ozdoby z vrchnákov. Kmeňovníci ozdoby odmietajú predať, pretože sa už stali súčasťou ich identít.

Daasanach Etiopia sperky z odpadu 1 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 2 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 3 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 4 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 5 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 6 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 7 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 8 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 9 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 10 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 11 Daasanach Etiopia sperky z odpadu 12

Čo si o tom myslíš? Zapoj sa do diskusie!

komentárov

ZDROJericlafforgue.com
ZDIEĽAJ NA: